גלישה מסוכנת: איך לבצע בקרת הורים באינטרנט?

רשת האינטרנט עשירה בתכנים שימושיים עבור רובנו ולא פלא, שאנשים עושים בה שימוש נרחב בכל יום. במקביל לכך, רשת זו גם מציבה לא מעט סיכונים, כולל ובמיוחד עבור ילדים. בקרת הורים הוא מונח שמתייחס למתן מענה לכך מצד ההורים. מה זה אומר בפועל? אלה הדברים העיקריים שניתן לעשות:

לנטר ולהתריע

אפשרות טכנית ראשונה לבקרת הורים, היא לנטר את פעילות הגלישה של הילדים ולהתריע לגבי דברים חשודים.

ניטור כזה יכול לזהות דברים חשודים על פי מילות מפתח, דוגמת "התאבדות". גם לגבי תמונות, יש שיטות טכניות שבאמצעותן מערכות כאלה מזהות צפייה בתמונות שלא מתאימות לילדים. כל זאת, מבלי לבלום את הגלישה במקרים כאלה או להתערב בה, בכל דרך אחרת.

לסנן את התכנים מראש

אפשרות חשובה נוספת, היא לבלום מראש גישה לתכנים שלא מתאימים לילדים או לבלום אותם במקרה שהילד מגיע אליהם. זה יכול להיות מניעת צפייה בטקסטים לא מתאימים או בתמונות מסוג ספציפי. הסינון עשוי להתבטא גם כמניעה מראש, של גישה לאתרים חשודים. חסימת אתרים היא למעשה נושא וותיק ובולט, מאחר שהיא קלה יחסית לביצוע. עושים זאת, באמצעות שתי גישות מרכזיות: גישת "הרשימה השחורה" היא גישה שבה האתר אליו מעוניינים לגלוש נבדק, אל מול רשימת אתרים אסורים לגישה. אם הוא אחד מהם, הגישה אליו תחסם. המערכת שמנהלת זאת, מתעדכנת כמובן בתדירות גבוהה ברשימות של אתרים כאלה. הסינון מתבצע אוטומטית. למעשה, הדבר יכול להיות מיושם ישירות על ידי ספק אינטרנט כמו itc, באופן שקוף, ברקע לגלישה עצמה. משלימה את הגישה הזו גישת "הרשימות הלבנות". כאן השיטה הפוכה: מתירים גלישה, רק אל אתרים שנמצאים ברשימה מצומצמת, של אתרים מותרים. גישה כזו מתאימה בין השאר לאוכלוסיה דתית, אשר מעוניינת מראש לגשת לאינטרנט בצורה מאוד מבוקרת ועושה זאת פעמים רבות רק מול רשימת אתרים מצומצמת משלה.

האפשרויות בפועל

בגדול, עומדות בפני הורים שמעוניינים ביישום בקרת הורים שתי אפשרויות לעשות זאת. אפשרות אחת, היא שכירת שרות בקרה. שרות לנושא זה, מציע בין השאר ספק itc במסגרת שרותי הערך המוסף השונים של החברה. אפשרות שנייה, היא רכישת והתקנת תוכנה לנושא זה, על התקני המחשוב השונים שאותם רוצים לנטר. אגב, שכירת שרות לזמן קצר, היא דרך קלה לנסות את תחום בקרת ההורים, מבלי לשלם על תוכנה ולהתקין אותה. שכירת שרות גם תספק לכם תמיכה טכנית לנושא זה.

שרות לדוגמה

אנטי ספאם iGuard של ספק אינטרנט Itc הוא שרות אשר מאפשר לבצע בקרת הורים. שרות זה מספק לכם שליטה מלאה בתכנים השונים שנצפים ברשת האינטרנט. תוכלו לחסום תכנים אסורים, תוך כדי ניהול אישי של סינונים שונים. בכך, תמנעו כניסת גורמים זדוניים למחשב. iGuard מונע הורדת נוזקות למחשב, בעזרת ניתוח איומים מתקדם, אינטליגנציה מלאכותית ועדכונים שוטפים. ניתן לנסות אותו בחינם ל-30 יום.

תועלות ההסברה

חשוב שלא לשכוח, אפשרות נוספת לגבי בקרת הורים. למעשה, זו היא אפשרות שמומלצת תמיד: הסברה טובה של הסכנות השונות לילדים. חשוב להדריך אותם, כיצד להימנע מלהיפגע באינטרנט ומה לעשות, אם הם חושדים שהם נקלעו כך לסכנה כל שהיא. נזכיר, כי ישנו היבט חשוב של פרטיות הילד. לכן, כדאי לגשת לעניין בגישה גלויה של שיתוף פעולה ולא של "ריגול" אחרי הילדים.

לסיכום

בקרת הורים באינטרנט היא דבר חיוני כיום. מומלץ להורים לבדוק אפשרות זו, לכל הפחות מההיבט של הכרת הנושא.