איך להתמודד עם פחדים של ילדים מטיפולי שיניים

ילדים מפחדים מרופא שיניים ממש כמו מבוגרים. החוויה, שבדרך כלל לא מאד נעימה וכוללת זריקת הרדמה, בדיקות מעיקות, חדירה לפה של המטופל, ולעיתים כאב – מפחידה ילדים ממש כמו שהיא מרתיעה מבוגרים. עם זאת טיפול שיניים או ביקור במרפאה יכול להפוך לחוויה חיובית במידה ותדעו להנגיש אותה לילדים. אז כיצד מתמודדים עם פחד של ילד מרופא שיניים? הנה מספר טיפים טובים:

מתמודדים במהירות עם חוויות שליליות

רבים הילדים שמפחדים מרופא שיניים נרתעים למעשה מהמפגש עם הרופא בשל חוויות עבר שליליות. גישה שאינה מתאימה לטיפול, טיפול כואב, מרפאה שיש בה המוני אנשים ואינה מתאימה לילדים, ולעתים מדובר במקרה של רשלנות רפואית בטיפול שיניים שהולידה נזק – כל אלו יכולים לגרום לילדים טראומה ופחד. במקרים של רשלנות רפואית בטיפול שיניים יכול הילד להינזק או לפחד פחד גדול מרופא שיניים, לכן חשוב לתקן את החוויה: כמו למשל באמצעות בחירת מרפאת שיניים לילדים המספקת מקום מכיל, ידידותי, צבעוני כמו שילדים אוהבים. בחרו קליניקה שבה הרופאים מורגלים ויודעים כיצד לעבוד עם ילדים. אם תבטיחו לילדים מרפאה ידידותית: החוויה יכולה להשתנות לטובה ואפילו להפוך את הטראומה או את הפחד למשהו חיובי וטוב.

קוראים ספרים וצופים בסרטים מתאימים

במידה והילדים שלכם פוחדים ללכת למרפאת השיניים, מומלץ לפרט יותר על החוויה באופן חיובי ולתת דוגמאות לטיפול בבני משפחה או ילדים אחרים כדי לשכנע אותם להסכים ללכת לטיפול אצל רופא השיניים. עוד מומלץ  לבחור ספרים לילדים בנושא שיניים. ספריות וחנויות ספרים מציעות מגוון רחב של ספרים הקשורים להתמודדות עם פחדים אצל רופא שיניים. בחרו ספר מתאים וקראו אותו יחד עם הילדים לפני השינה, עד לזמן הטיפול שנקבע במרפאה. בין היתר תוכלו לבחור סרט קצר וחיובי ביוטיוב שמסביר לילדים על טיפול שיניים. ברשת האינטרנט תוכלו לחפש אחר גיבורי על שמתמודדים עם טיפול שיניים בגבורה, סרטונים כאלה יעורר בילדים השראה.

איך להתמודד עם פחדים של ילדים מטיפולי שיניים עידן בן אור

לא מגזימים

בין היתר מומלץ לא לעשות "עניין" מביקור במרפאה אלא להפוך את הביקור אצל רופא השיניים למשהו שבשגרה, ממש כמו בדיקה אצל רופא ילדים או מטפלים אחרים. חשוב להכיל את החשש של הילד ולא לבטל אותו עם משפטים כמו "אין לך ממה לפחד" וכולי. לפעמים יש לבצע את הטיפול בהדרגה תוך הרגלה של הילד למרפאה. במרפאות שיניים לילדים יודעים המומחים איך מרגילים ילד/ה לסיטואציה כמו פגישה ראשונה שבה לא מטפלים, אלא רק מדברים ומשחקים בצעצועים, פגישה שנייה של הסבר על הכלים, ופגישה השלישית שבה מבצעים את הטיפול.

שימוש באמצעים רפואיים מתאימים

לעיתים, פתרון פרקטי הוא היעיל ביותר. שימוש בגז צחוק מאפשר נינוחות ורוגע בעת טיפול. כך הרופא גם יכול לטפל בצורה יעילה יותר בשיניים. וודאו כי אתם בוחרים מרפאת שיניים המציעה גז צחוק טבעי שקיים באוויר ולכן הוא בטוח. בחירת במרפאת שיניים לילדים תאפשר תהליך יעיל, פחות מפחיד ובריא יותר.