סקירה מיוחדת: מה ההבדל בין ביטוח בריאות פרטי לציבורי?

אנשים רבים מודעים לעובדה שביטוח בריאות פרטי אינו ממותג כמותרות, אלא מדובר בביטוח חשוב, ביטוח שעם קצת מזל יעניק שקט נפשי ולא יסייע להימנע ממצב של מצוקה כלכלית, לצד שבר בריאותי. עם זאת, אנשים רבים גם מודעים לעובדה שביטוח בריאות ניתן לעשות דרך קופת החולים ובמקביל דרך חברות ביטוח פרטיות, ופה החגיגה גדולה. לא ברור מה עדיף, מה קורה כאשר נתקלים בכפל ביטוחים, למה חשוב לשים לב, אלו פרמטרים הכרחיים וכדומה. אז אם גם אתם מבקשים לשמור על בריאות המשפחה ואם גם אתם מבקשים פעם אחת ולתמיד להבין במה דברים אמורים, אתם מוזמנים לעבור על ההיבטים הבאים:

בזכות הרפורמה החדשה

כפי שמתבהר מאותו ראיון של אבנר הייזלר בגלובס, בכול הנוגע לביטוחים, תמיד יש לבחון כל אופציה היטב ומכמה כיוונים. טרם נצלול פנימה, נעצור לציין שראשית חשוב לדעת שגם אם נראה שניתן ללכת לאיבוד בין ים האפשרויות שקיימות בטריטוריית הביטוחים הפרטיים, כן קיים עוגן שמסייע לעשות סדר. אותו עוגן אינו אחר מאשר רפורמת הבריאות שנכנסה לתוקף לפני כמה שנים. הרפורמה מסייעת להשוות את סך המרכיבים המהותיים, כך שכל עוד עומד על הפרק ניתוח בחו"ל, שירותים אמבולטוריים, השתלה, גילוי מחלות קשות, ניתוח בארץ, או רכישת תרופות, ניתן לדעת מראש שהתנאים שמוצעים ע"י סך החברות שווים.

מה מספרים הנתונים במספרים?

לא מעט אמר אבנר הייזלר בדה מרקר, אך אחד הדברים שחוזרים על עצמם ממקד בצורך התמידי להתבסס על עובדות ולא על חצי שמועות. מכאן שבכול הנוגע לתחום הביטוחים, הנתונים מצביעים על כך שנכון להיום, שנת 2021, 80% מסך האוכלוסייה מחזיקים בביטוח בריאות פרטי משלים מטעם קופת החולים, בעוד ש50% מסך האוכלוסייה מחזיקים בביטוח בריאות פרטי. מדוע אם כן כה הרבה אנשים מוצאים לנכון לשלם מדי חודש תוספת של כמה עשרות שקלים, ואם נדייק, כאשר מדובר במשפחה של 5 נפשות מדובר בתוספת שנעה סביב ה300 ש"ח בחודש? ובכן ביטוחים מעין אלו בין היתר כוללים מגוון תרופות שלא נמצאות בסל הבריאות, כיסוי להשתלות, מנעד יותר גדול של מומחים, זמינות יותר גבוהה וטיפולים מיוחדים מעבר לים.

סקירה מיוחדת: מה ההבדל בין ביטוח בריאות פרטי לציבורי?

הסיבות שמאחורי ההוצאה

לא מעט משפחות בוחרות להוציא את ההוצאה החודשית ולהיות שלמים עם המהלך, וזאת בשל הסיבות הבאות: לעומת ביטוחי שב"ן, ביטוח בריאות פרטי מסייע לקצר תורים חשובים (לבדיקות/ ניתוחים/ אבחונים), וכפי שציינו הוא הרבה יותר מקיף ומעניק זמינות עדיפה. עם זאת, אין אלו סך ההבדלים. ביטוחים משלימים מטעם קופות החולים (ביטוחי שב"ן) מחויבים לקבל כל אדם באשר הוא (בכל מצב בריאותי). מנגד, ביטוח בריאות פרטי מחייב לעבור חיתום רפואי, פעולה שלא פעם מעלה באופן משמעותי את עלות הפוליסה. עוד הבדל מרכזי נוגע לעובדה שבעוד שביטוחי שב"ן מקנים את אותן האופציות עבור כולם, הרי שביטוח בריאות פרטי מאפשר לבחור בדיוק אלו כיסויים רצויים.

הבדל אחד אחרון

לבסוף נציין שביטוח פרטי מטעם קופות החולים כפוף לזמן מסוים, משמע הוא שומר לעצמו את הזכות לשנות את החוקים (מבחינת היקף, עלות וטווח הזמן שבו פועל הביטוח). מנגד, ביטוח פרטי אינו יכול יום בהיר אחד לקבל החלטה שהוא משנה את הנוסחה. יש חוזה והוא מחייב. אז אם אתם הורים לילדים שרוצים את הטוב ביותר עבורם, בהחלט ששווה לבחון עלות של ביטוח בריאות פרטי, ופה נציין שגם אם העלות נחשבת גבוהה, הרי שאם רק מסתכלים לטווח הרחוק, מוצאים שהעלות מתקזזת לאורך השנים. אז מה יותר נכון? כמו תמיד, רק אתם ההורים יודעים, אם כי כן ניתן לקבל הכוונה מקצועית.