איך אפשר לסייע לילדים שסובלים מתופעת התנגדות?

כולם יודעים שילדים הם שובבים מטבעם ועל כן כאשר ילד מפגין התנהגות מרדנית או שהוא לא מקשיב להוריו או לדמויות סמכותיות אחרות, לרוב יש נטייה לנהוג בסלחנות ועם מעט התעקשות ותהליכים חינוכיים בסיסיים ניתן להסביר לילד מדוע ההתנהגות שלו הייתה לא נכונה ולהראות לו איך לנהוג בעתיד. עם זאת, ישנם מקרים בהם התנהגות כזו חוזרת על עצמה באופן קבוע, מתרחשת בעוצמות גבוהות במיוחד ונראה כי היא לא ממש בשליטת הילד. מצבים כאלה יכולים לקרות במקרים בהם ילד סובל ממה שנקרא "תופעת התנגדות". מהי בכלל התופעה הזו ואיך ניתן לטפל בזה? בואו ננסה להבין.

מהי תופעת ההתנגדות

אז קודם כל חשוב להבין במה מדובר ולזהות את התסמינים על מנת שנוכל לגשת לאבחון מקצועי במידה ומתעורר אצלנו חשד לתופעה אצל אחד הילדים. תופעת ה-ODD שנקראת גם תופעת ההתנגדות היא תופעה שלרוב סובלים ממנה ילדים בגילאים חמש עד שמונה. התופעה באה לידי ביטוי בכעס ואגרסיביות מוגזמת כאשר הילד מתבקש לעשות משהו ומדובר בדבר שחוזר על עצמו על הזמן ולא לעיתים רחוקות כאשר הילד עייף או מצוברח כפי שמגיבים רוב הילדים במצבים כאלה.

האבחון נעשה כמובן על ידי פסיכולוגים ופסיכיאטרים מוסמכים, אבל אם אתם מבחינים בהתנהגויות כמו סירוב לבקשות והוראות ממבוגרים, פרובוקציות מכוונות לפי מבוגרים וילדים כאחד, האשמות רבות כלפי אחרים בהתנהגות רעה או שכל דבר פשוט מעצבן אותם, וזה קורה כמעט כל הזמן ולתקופה של שישה חודשים לפחות, מומלץ לגשת לאיש מקצוע לקבלת אבחון.

איך אפשר לסייע לילדים שסובלים מתופעת התנגדות-

כיצד מתמודדים עם הפרעת התנגדות

ובכן, במרבית המקרים הטיפול המומלץ הוא טיפול פסיכולוגי רגשי ויש נטייה שלא לטפל באמצעות תרופות. הטיפולים השונים עובדים על הקניית כלים חשובים ומיומנויות כמו התמודדות עם רגשות חזקים ומציפים של כעס, מתח וחרדה, שיפור היכולות לפתרון בעיות שונות ושיפור יכולות חברתיות והבנה של ההשלכות של כל התנהגות תוך מתן כלים לדרכי תקשורת שונות וטובות יותר.

מה נוכל לעשות בתור הורים על מנת לעזור?

ובכן, כמו בכל מצב בחיים ואפילו במקרים בהם הילד לא סובל מאף הפרעה נפשית או מנטלית, חשוב מאד שתהיו שם תמיד בשביל הילדים, תקדישו להם זמן איכות ותראו להם שהם הדבר החשוב ביותר בעבורכם. יש הרבה הפרעות ותופעות מהן סובלים ילדים בגילאים צעירים כמו OCD (הפרעה טורדנית כפייתית), וכדי שהם יצליחו להתגבר על זה התמיכה שלנו בתור הורים היא חשובה מאין כמוה.

אם אתם מרגישים כי הילד צריך עזרה, אל תהססו לפנות לייעוץ כדי להבין בדיוק מה עובר עליו, היו שם בשבילו וחזקו אותו ואם תתמידו בדברים האלו בהחלט תוכלו לאפשר לו להתגבר על הבעיה ולהמשיך לחיות חיים נעימים ומלאים כמו כל ילד אחר.