נשירת שיער אחרי לידה: איך מתמודדים עם התופעה?

בתקופת ההריון מופיעות שלל תופעות שאינן תמיד מובנות, אך בכול הנוגע לשיער, הוא נראה במיטבו: קורן, שופע ומלא. מצד שני, די מהר לאחר הלידה הגלגל מתהפך, אותו מראה מלבב שכה בקלות התרגלנו אליו משתנה. לא רק שהפנים נפוחות מעייפות מצטברת, אלא גם השיער נושר כמו שבחיים הוא לא נשר. עם זאת, אין שום סיבה לדאגה, מדובר בתהליך טבעי לגמרי. מדוע אם כן זה קורה ומה ניתן לעשות על מנת לתמוך במזעור התופעה והגברת הצמיחה המחודשת? אספנו עבורכן מידע שימושי!

טבעי אך לא אידאלי

אז רגע לפני שנכנסות לבהלה, נחזור ונציין שמדובר בתופעה מוכרת וטבעית. באופן כללי לכל שערה יש תהליך מחזורי של צמיחה ואילו במהלך חודשי ההריון מספר רב של זקיקי שיער מתחדש, ואם נפשפש בסיבות האבולוציוניות, נמצא שמדובר בדרך טבעית לגרום לבעל להישאר מחויב לאישה. לאישה שאומנם בהריון, אך שנראית במיטבה. עם זאת, לאחר הלידה הקסם פג, ואותם זקיקי שיער נדרשים להשלים פערים. כל השיער העודף נושר, כאשר בין חודש לחצי שנה מצב השיער אמור לחזור לעצמו, ופה נזכיר שבהחלט קיימים תכשירים מסייעים.

יש מה לעשות!

בין היתר נשירת שיער עשויה להיות קשורה לחוסר בוויטמינים ומינרלים, בטח לאחר לידה, אם כי זוהי רק סיבה אחת מיני רבות – לא חסרות סיבות נפוצות לנשירת שיער אצל נשים. מכאן שאם מבקשים ללכת על בטוח ולהיות 100% רגועות, שווה לעשות בדיקת דם כדי להבין מה בדיוק חסר, ובהתאם לתוצאות ליטול תוספי תזונה. אם נמשיך בגישה הטבעית, נציין שתזונה נכונה בהחלט עשויה להשפיע לטובה. הרעיון הוא להרבות במאכלים עשירים בחלבון וברזל, כאשר פירות וירקות שידועים כנוגדי חמצון מאוד מסייעים (משפרים את זרימת הדם). בו זמנית, טוב לדעת שיש דברים שמוטב להימנע מהם, ופה אנו מדברים על שימוש מוגבר בפן ובטיפולי שיער שכוללים חומרים כימיים.

טיפול שדורש מרשם רופא

מי שמחפשת טיפול רפואי מקביל, תימצא שקיימים שלל תכשירים רפואיים שמיועדים לטפל בנשירת שיער, אם כי הם דורשים מרשם רופא. תכשירים אלו פועלים ע"י חיזוק כלי הדם שנמצאים סביב זקיק השערה, או ע"י פגיעה במאגר ההורמונים שמובילים לנשירה. עם זאת, לוקח זמן עד שהתכשירים מובילים לתוצאות והם אינם חפים מתופעות לוואי.

הפתרון האסתטי

טעות לחשוב שמעבר לשמפו ייעודי יסגור את הפינה, אם כי כן קיימים סוגי שמפו שמסייעים להזרים את הדם שסביב הזקיקים. מה עוד? קיימים סוגי שמפו שמסייעים להוביל למראה יותר שופע, חיוני ונפוח. אז כן, לא מדובר בפתרון אמתי, אך הרבה פעמים מספיק שמרגישים טוב לגבי הנראות, כדי להיות סבלניים עד שמצב השיער חוזר לעצמו באופן טבעי.

תוספי תזונה ייעודיים

מי שמחפשת פתרון ביניים, פתרון שהוא גם מהותי וגם חסר תופעות לוואי, עשויה למצוא שקיימים מגוון תכשירים טבעיים. כך למשל קיים התכשיר ניוקסין שמטפל באופן ייעודי בנשירת שיער ושמוביל לתוצאות בתוך שבועות אחדים. קיים תוסף קולגן שתומך בחיזוק שורש השערה. קיים ספריי ריביירה שמורכב מחומרים אורגניים וכדומה. במקביל, ניתן לעסות את השיער באמצעות מכשירים ייעודיים (אידאלי עבור זרימת הדם) ואפשר להכין מסכות מאמצעים ביתיים (למשל מחלבון ביצה, מרוזמרין ואף מגרגירי חילבה).

שנסכם?!

לסיכום נאמר שנשירת שיער לאחר לידה היא בהחלט בעיה מוכרת, ואם נוסיף למשוואה חוסר בשעות שינה ודאגות מרובות, הרי שנקבל סיבות תומכות. עם זאת, עתה הבנו שבהחלט יש מה לעשות, כך שניתן לחכות, אך גם ניתן לפעול, וכפי שציינו לא חסרות דרכים יעילות. גידול נעים!