משפצים את הבית: כך תשתפו את הילדים בתהליך – ותעברו את התקופה בשלום

הגיע הרגע, ואתם מתכננים לשפץ את הבית, לשנות את העיצוב ולהפוך את החלל להרבה יותר פונקציונלי ואטרקטיבי. כיצד מתבצע תהליך השיפוץ כשיש ילדים בבית, והאם התהליך משפיע עליהם? ובכן, כשמשפצים את הבית, ובייחוד אם השיפוץ כולל את חדרי הילדים, חשוב לאפשר להם לקחת חלק פעיל בתהליך השיפוץ. איך תעשו זאת? ריכזנו בעבורכם את כל המידע החשוב בנושא.

מאיפה מתחילים?

בשלבים הראשוניים של תהליך השיפוץ, עליכם למצוא את אנשי המקצוע האידיאליים ביותר עבור העבודה, ופה נדגיש כי שיפוץ בית פרטי צריך להתבצע ע"י איש מקצוע בלבד, לכן מומלץ לבצע חקר שוק, לקבל הצעות מחיר ורק אז לבחור את אנשי המקצוע שילוו אתכם בתהליך.

על מנת שתוכלו לפנות לאנשי המקצוע ולקבל הצעת מחיר מדויקת, חשוב שתגיעו כמה שיותר ממוקדים, ותדעו בדיוק אילו עבודות ואילו שיפוצים מעניינים אתכם. אנחנו ממליצים לברר מראש את טווחי המחירים המקובלים בשוק, על מנת שתדעו אם הצעות המחיר שקיבלתם ריאליות או עומדות בממוצע.

איך אפשר לשתף את הילדים בתהליך?

תהליכי שיפוץ בבית עשויים להימשך לא מעט זמן, וברוב המקרים התוצאה שונה ממה שהילדים מכירים, ולכן חשוב לשתף אותם בתהליך. אבל איך עושים זאת? הנה כמה דרכים שכדאי לאמץ:

  • תכנון חדר הילדים בהתאם לצרכים והרצונות שלהם – אם אתם מתכננים לשפץ את חדר הילדים באופן משמעותי, כדאי לשאול את הילדים איך היו רוצים שייראה החדר, מה חסר להם ומה הם היו מוסיפים – אם היה ניתן. נסו להתחשב בצרכים שלהם ובתחביבים שלהם, על מנת להפוך את החדר להרבה יותר מזמין בשבילם.
  • חפשו פתרונות ביחד – בלא מעט מקרים יהיו כשלים או טעויות בעיצוב חדר הילדים, למשל צעצועים שמפוזרים בכל מקום, היעדר פינת למידה וכו'. נסו לחשוב ביחד על פתרונות אפשריים, ולאפשר לילדים לחפש רעיונות לפתרונות בעצמם (גם אם לא תשתמשו בפתרון שהציעו, החשיבה והמיומנויות שירכשו בתהליך, הן מאוד חשובות).
  • בחרו יחדיו צבעים ועיצובים – אם החדר עתיד להיראות שונה ממה שהוא כיום, חשוב שהילדים ייקחו חלק בבחירת הגוונים והעיצוב. לא כדאי לאפשר להם בחירה חופשית, אלא לתת להם 2-3 אופציות שונות לכל אלמנט (למשל צבע של החדר, מיקום הרהיטים וכו'), ומתוכן הם יוכלו לבחור את האופציות האידיאליות ביותר בשבילם. זה שלב מאוד חשוב, כי ברגע שהילדים מרגישים שהם בעצמם היו שותפים לתהליך, הם ירגישו תחושת שייכות והחלל יהפוך להרבה יותר אינטימי ומיוחד עבורם.
  • הסבירו שיש תקציב מוגבל – כשמשתפים את הילדים בתהליכים מסוג זה, זו למעשה הזדמנות מצוינת להסביר להם על התנהלות כלכלית נכונה. חשוב לציין בפניהם שלכל פרויקט כזה יש תקציב מוגבל, ושלא תמיד אפשר לרכוש הכל. פה, תוכלו לאפשר להם לבחור איזה פריטים הם ירצו להכניס לחדר השינה שלהם במסגרת התקציב. כך, הם גם ייקחו חלק פעיל בתהליך, וגם ילמדו דבר או שניים על דחיית סיפוקים והתנהלות נכונה.
  • מחדר לבד, לחדר זוגי – אם אתם בדיוק נערכים לבואו של תינוק חדש, ובשל כך מבצעים את השיפוץ, סביר להניח שתרצו להפוך את חדר השינה של הילד לחדר עבור שני הילדים (גם אם המעבר יתבצע בעתיד). חשוב להכין את הילד מבעוד מועד, ולהסביר לו שהוא עומד להיות אח גדול. זה חלק משמעותי מאוד, ואם אתם לא בטוחים כיצד לעשות זאת – תוכלו להתייעץ עם איש מקצוע שעוסק בתחום.

שיפוץ עם ילדים: יותר פשוט משחשבתם

נכון, תהליך השיפוץ הוא לא תמיד קל, ולעיתים הוא יגרום לאי נעימות או למצב שבו תצטרכו לעזוב את הבית לכמה ימים. לכן, חשוב מאוד להכין את הילדים לקראת השיפוץ, ולשתף אותם כמה שיותר, כדי שהם ירגישו חלק מהתהליך. יש מגוון רחב של דרכים לעשות זאת, כשתוכלו לבחור את אלה שמתאימות לכם ביותר.

בהצלחה.