איך להעשיר את הידע של הילדים – ואפילו ליהנות מזה

הילדים שואלים שאלות על היקום והעולם? מעולה! הגיע הזמן להעשיר את הידע שלהם במגוון רחב של נושאים. הקניית ידע כללי חשובה עבור כל ילד/ה – בין אם הוא מתעניין כל הזמן במתרחש ובין אם הוא או היא אדיים לחלוטין למה שקורה. ילדים צריכים שיהיה להם ידע כללי ומידע שיספק להם תובנות על העולם ואת הרצון ללמוד כל הזמן דברים חדשים. אז כיצד מספקים להם את הידע? הנה כמה שיטות טובות:

האזנה לפודקאסט מרתק לילדים

אם תרצו תוכלו להאזין לפודקאסט שעוסק בהיסטוריה לילדים. האזנה לפודקאסט אפשרית במגוון מצבים החל מנסיעה משותפת עד לזמן בו נחים בסלון, והיא אפילו מומלצת לפני השינה. כיום יש פודקאסטים מעולים לילדים שעוסקים בדמויות מרתקות בהיסטוריה האנושית, סיפורים על מנהיגים בעולם שתרמו וקידמו את החברה האנושית, סיפורים על העולם ועל אירועים היסטוריים, על אתרים בעולם, על תרבויות, תקופות ואפילו קשיים שחוותה האנושות. הפודקאסט יעשיר מאד את הידע הכללי של הילדים.

משחק טריוויה משפחתי

מומלץ לשחק יחד טריוויה כדי להעשיר את הידע הכללי במקביל להנאה מפעילות ביתית משותפת עם ילדיכם. טריוויה הוא משחק ידע כללי שאפשר לקנות בכל חנות משחקים או חנות ספרים והוא עוסק במגוון שאלות כלליות ששואלים את המשתתפים בנושאים של טבע, ספרות, תרבות, גאוגרפיה וכולי. משחק כזה אפשר לשחק ביום שישי אחרי ארוחת הערב או בשבת, להביא אותו לחופשה, לשחק  בנסיעה ובכל מקום אחר. אם תרצו אפשר להוריד אפליקציות טריוויה מעולות לנייד ולשחק ללא צורך לקנות את המשחק.

איך להעשיר את הידע של הילדים - ואפילו ליהנות מזה

אפליקציות ידע כללי

אם באפליקציות עסקינן, כיום יש מאות אפליקציות שמעשירות את הידע הכללי ומספקות חידונים, שאלות, עובדות על העולם, תמונות ומשפטים חכמים ושאר שיטות להעשרה של הידע הכללי. את האפליקציה אפשר להוריד לנייד של הילדים כדי שייהנו ממנה בזמנם החופשי.

משחק ה"מילון"

משחק המילון הוא משחק אינטליגנטי שאפשר לשחק עם כל המשפחה. מדובר במשחק שיעניק ידע במילים ומושגים חלקם אינם שגורים בשפה היומיומית. כדי לשחק ב"מילון" לוקחים מספר מילונים ומחלקים אותם בין המשתתפים. כעת משתתף אחד יוצא מהחדר בזמן שהמשתתפים שנשארו בוחרים יחד מילה מהמילון שאינה נפוצה או מוכרת. לאחר בירור הפירוש של המילה, כל משתתף ממציא למילה פירוש דמיוני בעוד שמשתתף אחד מהקבוצה בוחר בפירוש האמיתי. מכניסים את המשתתף שיצא חזרה לחדר וכעת עליו לנחש מה ההגדרה האמיתית של המילה. כך צוברים נקודות, נהנים וצוחקים מההמצאות של המשתתפים מתגבשים ולומדים מילים חדשות.

פעילות משותפת במוזיאונים, הרצאות והצגות לילדים

תכננו פעילות משותפת של הרצאות לילדים בנושאים שונים כמו למשל נושאים היסטוריים או טבע וייקום, והגיעו גם למוזאונים כמו מוזיאון המדע או מוזאונים לילדים שנמצאים ברחבי הארץ. גם בילוי ב'מיני ישראל' תהיה פעילות חשובה והגעה אל אתרי מורשת וגבורה שנמצאים בכל רחבי הארץ שם אפשר למצוא אנדרטאות עם הסבר היסטורי על המקום ועל הגיבורים שהגיעו אליו. עוד תוכלו ללכת יחד לתצפית על כוכבים שכוללת הרצאה על היקום ועל מערכת הכוכבים, השמש והירח ואפשר להנות מצפייה בציפורים או בחיות מחמד בפעילויות טבע מודרכות.

סיורים היסטוריים

אם תרצו לצאת ליום כיפי ולהעשיר את הידע של הילדים, תוכלו לצאת עמם לסיורים בסמטאות של ירושלים או של תל אביב וגם של זיכרון יעקב ובנימינה וללמוד על המתיישבים הראשונים, ההיסטוריה של המקום, על המנהיגים הגדולים והדמויות שמלוות את הערים האלה.

כדי ליישם, מומלץ לתכנן לו"ז חודשי עם מגוון פעילויות ולהכניס פנימה גם ערבי משחקים, האזנה לפודקאסטים, ערבים של משחקי קופסא ופעילויות מחוץ לבית שיעשיר את הידע של כל בני המשפחה.