איך מודדים חום לילדים?

כאשר יש לילד או לפעוט חום גבוה: כולם נכנסים ללחץ. עלייה של טמפרטורת הגוף מסמלת בדרך כלל שינוי בבריאות, כאשר חום שגבוה מ37 מעלות ומגיע ל38 מעלות – ידרוש את תשומת לב ההורים והמטפלים.

מדידת חום חשובה כבר מרגע הלידה עד שהילד יגיע לגיל 18 (כן, יש הורים שגם אחרי גיל זה יבדקו את המצח של ילדם) וחשוב להתייחס לטמפרטורות שמעל 37 מעלות, גם בקרב ילדים ובעיקר בקרב תינוקות ופעוטות. את מידות החום מודדים באמצעים עליהם נפרט בהמשך, כאשר יש תמיד להתייעץ עם גורם רפואי בזמן עליית חום משמעותית וכשיש סיבה לדאגה.

דרכים קלות למדוד חום אצל ילדים

אם תרצו למדוד חום במהירות עם כמה שפחות אי נוחות לילדים, תוכלו להיעזר במדי חום שמספקים מענה מהיר. אם הילד חולה, תוכלו לרכוש כאלה בהקדם. הנה כמה דוגמאות למכשירים חכמים:

מד חום אוזן

כדי למדוד מהר וללא פולשנות חום אצל ילדים תוכלו לבחור מד חום אוזן שמאפשר טכנולוגיה מתקדמת עם תוצאות שניתנות על ידי צפצוף. מד חום אוזן הוא כזה שמאפשר למדוד את הטמפרטורה על ידי פיה צרה וגמישה אותה מכניסים אל אפרכסת האוזן ללא החדרה או כאב. התוצאה תתקבל במהירות עם צפצוף 1 לתוצאה תקינה, 2 צפצופים לעליה בחום ו4 צפצופים לחום גבוה.

מד חום דיגיטאלי

מד חום שנחשב בין הסטנדרטיים ביותר, אך אינו שביר כמו זה שעשוי זכוכית. מכשיר כזה יתריע כי המדידה הסתיימה באמצעות צפצוף ויספק זיכרון אוטומטי מהמדידה האחרונה, התרעה על חום גבוה, עמידות במים וסלולה חזקה.

מד חום צבעוני

הילדים שלנו פחות נרתעים מאובייקטים צבעוניים. מד חום צבעוני לילדים מעוצב בעיצובים ילדותיים שיספקו רוגע לילד. בחרו מכשיר מדידה קצר ואיכותי שמתריע על חום גבוה וזוכר בדיקה אחרונה. כך תוכלו לפקח על ירידה או עלייה של הטמפרטורות בגופם של הילדים.

איך מודדים חום לילדים?

איך מודדים לילדים חום?

מלבד שימוש במכשירים ידידותיים חשוב לדעת כיצד מודדים חום בעיקר לפעוטות וילדים קטנים מגיל 3 חודשים. מדידות חום בפי הטבעת מומלצת לפעוטות עד גיל 3 שנים והיא נעשית בהשכבה תוך שימוש במדחום וחומר מסכך למניעת כאב. יש להחדיר בעדינות את המדחום לפי הטבעת עד 2 סנטימטרים ולבדוק חום במשך 2 דקות או עד צפצוף של המכשיר.

בקרב ילדים בני 3 חודשים אפשר למדוד חום דרך האוזן. יש לבחור מד חום אוזן אותו הזכרנו קודם. כעת ניתן להכניס לאוזן נקייה את מד החום אך לא במהירות ובחדות, אלא מעט ובדרך בה אפשר לקרוא את טמפרטורת עור התוף. שימו לב להוראות היצרך והקפידו על עדינות תוך מדידה מהירה על ידי מד חום איכותי.

מדידת חום דרך הפה מתאימה עבור ילדים בני יותר מ4 חודשים. גם דרך הפה אפשר למדוד חום על ידי ניקוי של מד החום במים חמים או חומר מחטא ולאחר מכן הכנסה של קצה מד החום לחלק שמתחת ללשון. שימו לב כי המדחום מוחזק כשלוש דקות מתחת ללשון ובדקו את התוצאות.

בית השחי הוא מקום נוסף שמאפשר בדיקה ומתאים לילדים בגילים שונים. הניחו את מד החום באזור בית השחי והצמידו את הזרוע לגוף. המתינו את הזמן הדרוש ובדקו מהן המעלות.

מה דורש בדיקה ואבחון?

רופאי ילדים מסבירים כי חום מעל ל 37  מחייבת התייעצות עם גורם רפואי. בכול מקרה כדי להוריד חום עד אבחון וטיפול כדאי למנוע התייבשות על ידי שתייה וצינון הגוף במגבת קרה, טבילה באמבטיה נעימה ולא חמה ונטילת תרופות גנריות להורדת חום. כך אפשר לטפל במקום בחום גבוה אצל ילדים.

 

מקורות: https://www.doctors.co.il/medical-articles/202738/

** המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.