עוזרים להם להתמודד עם הקשיים: הכול על טיפול CBT לילדים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול פסיכותרפי ממוקד שמטרתו לסגל למטופלים דפוסי התנהגות בריאים שיעזרו להם להתמודד עם חרדות, עם מצבים רגשיים מורכבים ועוד. טיפול CBT מתאים לאנשים בכל הגילאים, ובפרט לילדים. כיצד טיפול CBT לילדים עוזר להם? כיצד הוא שונה מטיפולים פסיכותרפיים אחרים? מהו משך הזמן של הטיפול? במאמר שלפניכם תוכלו למצוא את כל התשובות לשאלות האלו ועוד מידע חשוב.

מהו CBT וכיצד הוא עובד?

טיפול CBT, או טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוא טיפול מוגבל בזמן שמטרתו להתמודד עם המצב הרגשי והקוגניטיבי העכשווי ולמצוא דרכים יעילות לפתרון בעיות. שיטת טיפול זו מתאימה לאנשים הסובלים מחרדות, מדיכאון, מפוסט טראומה ומהפרעות כמו OCD, הפרעות קשב או הפרעות אכילה. CBT יכול לעזור גם לאנשים וילדים שיש להם אוטיזם או פוביות.

הבסיס של טיפול CBT הוא ההבנה שהמחשבות, התחושות הפיזיות והרגשיות והמעשים של כל אדם קשורים זה לזה קשר הדוק, והופעת מחשבות שליליות עלולה להשפיע לרעה על הרגשות ועל המעשים וליצור מעגל שלילי של התנהגויות ותחושות. בטיפול CBT המטפלים מקבלים כלים ועצות לזיהוי ההתחלה של אותם מעגלים שליליים וכיצד לשנות אותם.

טיפול CBT לילדים נמשך לפחות 12 שבועות במפגשים של שעה בכל שבוע, ובדרך כלל הטווח הנפוץ הוא 16-12 שבועות. המטרה היא להגיע לסט כלים ופתרונות בזמן המהיר ביותר, כדי שהמטופל יוכל להצליח להתמודד באופן עצמאי עם כל מה שמפריע לו, בין אם מדובר בחרדות או בקושי להתמודד עם רגשות.

למי מתאים לקבל טיפול CBT?

טיפול CBT מועבר לאנשים בכל הגילאים, מבוגרים וגם ילדים. יש כמה הבדלים בין הטיפולים שמבוגרים מקבלים לעומת הטיפול של הילדים. טיפול CBT לילדים מותאם לשלב ההתפתחותי שבו הם נמצאים, בין אם הם יודעים לתקשר במילים או לא, והדגש בטיפול הוא בחלק ההתנהגותי ובהקניית דפוסי התנהגות בריאים להתמודדויות עם אתגרים. גם ההורים מעורבים בטיפול CBT לילדים, והם חשובים להצלחת התהליך. תפקידם של ההורים הוא להכיר את דפוסי החשיבה של הילד (החלק הקוגניטיבי בטיפול), כיוון שלא כל הילדים בוגרים מנטלית כדי להבין את החלק הזה וליישם את המסקנות הנדרשות, או שאינם מסוגלים לכך כלל כמו במקרים של אוטיזם. כמו כן, יש צורך בעקביות בהגעה לטיפוליים מדי שבוע, והורים יכולים לעזור לילדים שלהם לעבור את התהליך ולוודא שהם אכן מגיעים לטיפול, בין אם הוא בקליניקה או במפגש מקוון עם מטפל.

השוני של CBT משיטות טיפול אחרות

ההבדל המהותי ביותר בין CBT לטיפולים פסיכותרפיים אחרים הוא משך הזמן שלהם. CBT מוגבל בזמן, בדרך כלל לא יותר מ-16 שבועות רצופים, בעוד שטיפולים פסיכולוגיים אחרים הם ארוכים יותר ובדרך כלל אינם מוגבלים בזמן. כמו כן, בניגוד לטיפול הפסיכולוגי הדיבורי המוכר שבו מספרים למטפל על חוויות מהעבר וכיצד הן השפיעו על המטופל, CBT מתמקד בהווה ומחפש שיטות פרקטיות לשיפור המצב המנטלי של המטופל, שישמשו אותו ביום יום. טיפול CBT הוא טיפול מקביל לתרופות, לתוספי תזונה ולעוד טיפולים של הרפואה הקונבצניונלית, והרבה אנשים טוענים שטיפול CBT עזר להם להימנע משימוש בתרופות כדי להתמודד עם מצבם.

סיכום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול פסיכותרפי ממוקד שיכול לעזור לאנשים, ילדים ומבוגרים כאחד, לסגל דפוסי התנהגות בריאים להתמודדות עם מצבים רגשיים מורכבים ואתגרים כמו חרדות, דיכאון, OCD, הפרעות קשב, הפרעות אכילה, פוסט טראומה ואפילו אוטיזם. גם ההורים משתתפים בתהליך הטיפול של הילדים, והם אלו המקבלים מידע חשוב על החלק הקוגניטיבי בטיפול של הילד, כמו זיהוי דפוסי חשיבה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.